МИРЯНИН У ВЕЛИКИЙ ПІСТ.
Так склалося, що в наш час дуже у багатьох віруючих, які орієнтуються на монастирський устав, при ближчому з ним знайомстві, викликає резонне запитання: чи під силу це мені? Наприклад, в перший день посту (понеділок першої седмиці), пропонується повне утримання від їжі. Більшість з нас працює, для когось понеділок не фігурально, а буквально висловлюючись, є важким днем. Нічого не їсти при цьому - не кожен витримає. А багато насельників монастирів не їдять не тільки в понеділок, але і у вівторок, і куштують їжу тільки в середу після Літургії Ранішосвячених Дарів. Та й в інші дні харчування «по-монастирські» особливими послабленнями не характеризується. Наскільки виправдане дотримання монастирського уставу для мирян? Які можна виділити головні критерії утримання від їжі в дні Чотиридесятниці?
Монастирський устав орієнтований на монастирську службу. Так склалося історично, оскільки і виникнути він міг тільки в монастирі, як регламент усього життя. Таким чином, все життя Православної Церкви орієнтується, як на ідеал, на Єрусалимський Устав - Типікон. Сам же піст в різний час сприймався християнами по-різному. І постили християни в різних місцевостях теж по-різному. Наприклад, на Сході і в Африці піст тривав весь день, а дозволялося з заходом сонця споживання мізерної їжі. Це потрібно було як прояв жертовності по відношенню до Христа, Який за рід людський тримав сорокаденний піст в пустелі, а потім пройшов шлях Страстей. Римський звичай наказував утримуватися від м’ясної, молочної їжі, але допускалося дворазове споживання їжі. Головною ідеєю посту було обмежити себе в їжі заради того, щоб на зекономлені кошти нагодувати і одягнути жебраків, тобто - милосердя. У Візантії піст досягав головної точки своєї значущості - покаяння. Навіть імператори уподібнювалися простолюду і схимникам, утримуючись від будь-якої дорогою їжі і живучи на коливі, хлібі і воді. Головною стравою посту ставали фініки і горіхи. Але в сучасному світі все з тих пір змінилося. Змінилося і ставлення до посту. Насамперед, люди стали нестримними споживачами, і сама ідея посту нині їм чужа. Ставлення до традицій зазнало змін: вони стали носити занадто поверхневий, етнічний характер. Спостерігається величезний вплив засобів масової інформації, які ламають правильне уявлення про те, навіщо потрібен піст. Нові «відкриття» в галузі медицини зробили в умах людей революцію, і тепер для багатьох традиційна аскеза виглядає не як позитивне «умертвіння плоті», а як «архішкідливе заняття», яке «губить здоров’я».
Чи потрібен піст сьогодні? Немає сумніву, що потрібен. Але не дієта, а утримання від пристрастей! Досягнення покаянних почуттів, виправлення себе, милосердя по відношенню до нужденних, любов до Бога і ближніх. І головне - наближення до Великодня! Для цього потрібно старанність в молитві, а молитва не терпить ситості, що народжує лінь і сонливість. І поклони на пересичений шлунок не покладеш з легкістю… Тому було б правильним мирянину висловити піст в дні Святої Чотиридесятниці словами: постити треба не стільки за Уставом, скільки по совісті! Цьому сприяє, з одного боку, тілесний піст, обмеження в їжі, і, з іншого боку, молитовна і богослужбова складові посту: в цей період ми особливим чином молимося. Адже богослужіння Великого посту унікальні. Вони побудовані таким чином, що всі буденні дні супроводжуються світлим сумом розриву людини з Богом.

У перший тиждень посту вечорами читається Великий покаянний канон Андрія Критського - а це ні що інше, як плач душі людини, яка втратила Бога. По середах і п’ятницях відбувається Літургія Ранішосвячених Дарів - літургія не повна, позбавлена, урочистості, переживання присутності серед нас Христа.
Для того щоб це пережити і відчути, дуже важливо у дні Великого посту бувати в храмі не тільки по недільним дням. Як мінімум, рекомендується на першому тижні бути присутнім на читанні канону Андрія Критського і хоча б один раз побувати на Літургії Ранішосвячених Дарів. Є багато інших особливих моментів у житті Церкви в Великий піст: це і читання житія Марії Єгипетської, і Хрестопоклонна Неділя, і Лазарева субота, і субота Акафіста, і вхід Господній в Єрусалим, і, звичайно, Страсна седмиця. Земні поклони, незвичні молитви, які супроводжують ці служби (наприклад, молитва Єфрема Сирина, Великий Канон), - все це абсолютно особливим чином оновлює наше молитовне життя. 
Піст торкається духу, душі і тіла людини. Сите черево навіть до вчення глухе - тим більше воно глухе до духовних переживань. Навпаки, утримуючись в їжі, ми загострюємо наше духовне сприйняття, як би звільняємо місце для духу. Але якщо ми не впускаємо туди Бога, не наповнюємо це місце молитвою, то воно наповнюється пристрастями: святе місце порожнім не буває. Людина, яка не примушує себе молитися, каятися, читати духовну літературу, відвідувати богослужіння, ризикує тільки загострити свої пристрасті: дратівливість, образливість, заздрісність - все, що завгодно, може вилізти назовні. Але якщо прикладати духовні зусилля, то все можна перемогти і знайти мир. В цьому і сенс посту: побачити своє справжнє обличчя, всі свої непривабливі сторони і вступити в боротьбу з ними. Дуже важливо під час Великого посту відчути, що ми залежимо від їжі. Така наша природа: нам необхідно підкріплювати свої сили, ми час від часу відчуваємо голод і, звичайно, любимо поїсти смачненького. Але наш дух, наше прагнення до Бога має бути вище нашого природного прагнення поїсти. А чи дійсно це так - можна перевірити тільки тоді, коли людина постить. Тим більше, якщо цей піст триває майже два місяці. Так що тут є і момент послуху, і момент перевірки, яка покаже, що для тебе дійсно є найголовнішим. У Церкви не випадково немає уставу для мирян. Світло і вказівник для монахів - ангели, а світло для мирян - монахи, тому ми орієнтуємося на монастирський устав. Орієнтуємося, але виконуємо його настільки, наскільки нам це під силу. Піст – це час смирення. Час, коли ми маємо на ділі довести, що ми готові відсікти свою волю і свій комфорт заради Бога, заради послуху Йому.