Великий піст 2018 року Божого (19 лютого - 7 квітня)

Великий піст готує християн до гідної зустрічі свята Світлого Христового Воскресіння (Пасхи). Він починається за сім тижнів до Пасхи і складається зі Святої Чотиридесятниці (сорок днів) та Страсної седмиці – останнього тижня перед ВеликоднемЧотиридесятниця встановлена на честь сорокаденного посту Ісуса Христа, а Страсна седмиця – на згадку останніх днів земного життя, страждань, хресної смерті і погребіння Спасителя. Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсною седмицею - 48 днів. Великий Піст 2018 року Божого починається з понеділка першого тижня Святої Чотиридесятниці (19 лютого) і триває до п'ятниці 6-го тижня (30 березня), про що можна дізнатися з піснеспівів, які смиренно звучать в цей день в храмі. Потім Лазарева Субота (31 березня) і Вербна Неділя (1 квітня) пердують події Страсного тижня, який розпочинається Великим понеділком (2 квітня) і закінчується Великою суботою (7 квітня). 
Ісус Христос, після Свого Хрещення в водах Йордану, був поведений Духом Святим в пустелю, де сорок днів спокушав Його диявол і Спаситель нічого не їв в ці дні. Сорок днів Христос тільки молився. Причому в Євангелії (Мф. 4:2) сказано, що постячись сорок днів і сорок ночей, Він зголоднів лише наостанку. З чого ми бачимо, якою була напруга Його духовних і душевних сил під час молитви, - сорок днів Він навіть не згадував про те, що голодний. Піст Христа - це подвиг справжньої молитви, а не болісне обмеження в їжі. А значить, і для християн піст завжди повинен бути пов’язаний в першу чергу з молитвою. Обмеження себе в їжі ні в якому разі не можна розуміти як «очисну дієту для тіла» - адже насправді це засіб очистити розум і душу.

Піст, або говіння, - це відмова не тільки від певної їжі (м’яса, молока, яєць і риби, в тому числі в складі різних страв), але й від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це – час каяття, роздумів і молитви. Великий піст - це час духовної радості, час, коли ми можемо ожити, коли ми позбавляємось від усього, що в нас застаріло і омертвіло, - для того, аби набути здатність жити, - жити життям, до якого ми покликані. Це лише маленький доказ, перевірка істинності та сили нашої любові і віри. Християнське життя немислиме без подвигу. Тобто без того зусилля, яке робить вірний, аби позбутися гріхів і пристрастей для слідування волі Божій. У цьому зусиллі значне місце займає саме піст, бо він є одним з найдієвіших знарядь в духовній боротьбі.
Справжній піст - це утримання від усякого зла. Постуючи тілесно, постуймо і духовно! Нехай постує розум наш від суєтних помислів, пам’ять - від злопам’ятства, воля - від злого бажання, а мова - від осуду, брехні та образ. Уста наші нехай невпинно сповіщають хвалу Богу і підносяться нехай молитви наші, наче кадило перед Ним. А серця і руки наші нехай роблять справи милосердя. Без всього цього піст стає лише дієтою...
 Структура Великого посту побудована так, що кожна неділя посту має свій духовний зміст, свою духовну спрямованість. І людина, яка присвячує свої час і сили від початку до кінця великопісному періоду, - дійсно, як по сходах духовного сходження крок за кроком, сходинка за сходинкою, наближається до таємниці Пасхи Христової.

 

Підготовчий період до Великого посту 2018 року починається 28 січня Неділею «Про митаря і фарисея», а завершується Прощеною Неділею 18 лютого.

ПІДГОТОВЧИЙ  ПЕРІОД  ДО
ВЕЛИКОГО ПОСТУ 2018 РОКУ. 
Починається 28 січня Неділею «Про митаря і фарисея», а завершується Прощеною Неділею 18 лютого.

28 січня - Неділя про митаря і фарисея.
Від 29 січня по 3 лютого - Седмиця суцільна (немає посту в середу і п'ятницю).
4 лютого – Неділя  про блудного сина.
10 лютого - Вселенська батьківська (м’ясопусна) поминальна субота.
11 лютого - Неділя м’ясопусна. Про Страшний суд (останній день споживання м’яса).
Від 12 лютого по 17 лютого - Седмиця сирна (масляна), суцільна.
18 лютого - Неділя Сиропусна, Прощена. Спогад Адамового вигнання з раю. На вечірній звершується Чин прощення перед Великим постом.
Заговини на Великий піст.

 

КАЛЕНДАР ВЕЛИКОГО ПОСТУ 2018 РОКУ

Свята Чотиридесятниця.

19 лютого - Чистий понеділок, початок Великого посту.
У перші чотири дні першого тижня Великого посту (з понеділка 19 лютого по четвер 22 лютого) за вечірнім богослужінням читається Великий (Покаянний) канон, творіння святителя Андрія Критського, по одній частині на кожному повечір’ї.

25 лютого - Неділя 1-ша Великого посту. Торжество Православ’я .

4 березня – Неділя 2-га Великого посту. Святителя Григорія Палами, архієпископа Фесалонікійського.

11 березня - Неділя 3-тя Великого посту. Хрестопоклонна.

18 березня - Неділя 4-та Великого посту. Преподобного Іоана Ліствичника.

22 березня, четвер Великого канону – Стояння Марії  Єгипетської (читання Великого канону святителя Андрія Критського, повністю, з читанням житія преподобної  Марії Єгипетської).

24 березня, субота акафістна - Похвала Пресвятої Богородиці.
Це єдиний акафіст, передбачений церковним Статутом; причому його спів відбувається також лише один раз на рік - в суботу п’ятої седмиці Великого посту.

 

25 березня - Неділя 5-та Великого посту. Преподобної  Марії Єгипетської.

Від 26 березня по 31 березня - Седмиця 6-та Великого посту, вербна. Інакше - «седмиця вáїй» (в перекладі з грецької - «седмиця пальмових гілок»).

30 березня, п’ятниця седмиці вáїй, - кінець Святої Чотиридесятниці, тобто сорокаденного посту.

31 березня - Лазарева субота. Спогад воскрешення Ісусом Христом праведного Лазаря. На трапезі дозволяється рибна ікра.

1 квітня - Неділя 6-та, вáїй, світоносна, вербна, Вхід Господній в Єрусалим. Цього дня на трапезі дозволяється риба.

 

Страсна седмиця, або Тиждень Страстей Господніх.
(від 2 квітня по 7 квітня)

2 квітня - Великий понеділок.
Теми богослужбових спогадів: Йосиф Прекрасний, проданий в Єгипет за двадцять срібників; прокляття безплідної смаковниці, притча про злих виноградарів; пророцтво про руйнування Єрусалиму.

3 квітня - Великий вівторок.
Теми богослужбових спогадів: притчі про десять дів і таланти; пророцтво про Страшний суд.

4 квітня - Велика середа.
Теми богослужбових спогадів: покаяння грішниці, вилившої миро на ноги Ісуса, і зрада Іуди.
Останній раз читається молитва преподобного Єфрема Сиріна з трьома великими поклонами. На вечірній службі в цей день всі намагаються взяти участь в Таїнстві Покаяння (Сповіді).
5 квітня - Великий четвер. 
Спомин Таємної Вечері і встановлення Таїнства Євхаристії. Всі православні християни цього дня намагаються причаститися Святих Христових Таїн.
У кафедральних соборах, в кінці Літургії, здійснюється Чин обмивання ніг, коли архієрей обмиває ноги дванадцятьом співслужителям. 
Увечері - читання 12-ти  «Страсних Євангелій».
За традицією, у Великий четвер заготовляються запасні Святі Дари на весь рік, які використовуються  для причащання хворих.
Патріарх цього дня звершує освячення мира.
 

6 квітня - Велика п’ятниця.
Спомин святих спасительних страстей Господа нашого Ісуса Христа.
Теми богослужбових спогадів: арешт Господа і неправедний суд над Ним. Розп’яття,
святі спасительні страсті Господа
, смерть і поховання Його в гробі Йосифа Аримафейского.
День великої скорботи і суворого посту. Статут наказує повне утримання від їжі протягом всього дня.
Літургія (Безкровна Жертва) в цей день не служиться, тому що Жертва принесена на Голгофі (єдиний виняток - в разі збігу Страсної П'ятниці зі святом Благовіщення).
Вранці - читання Великих (Царських) Часів.
В середині дня (зазвичай о 14-й годині) відбувається Чин виносу Плащаниці.
Увечері (зазвичай о 18-й годині) відбувається Чин Поховання.
7 квітня - Велика субота.
Теми богослужбових спогадів: перебування Господа тілом у гробі, зішестя душею в пекло і одночасно перебування на престолі з Отцем і Святим Духом.
Вранці відбувається Літургія, після якої, за традицією, освячується святкова трапеза (за Статутом, це освячення відбувається у Великодню ніч, після Літургії та освячення артоса).
На трапезі, заради свята Благовіщення, 
дозволяється вино (риба і олія 2018 року не дозволяються, бо свято припадає на Страсний тиждень).


Закінчення посту.

 

8 квітня -  СВІТЛЕ   ХРИСТОВЕ ВОСКРЕСІННЯ.   ВЕЛИКДЕНЬ.

Від 9 квітня по 14 квітня - Світла седмиця, суцільна.

Вся Світла седмиця — це суцільне свято. Те саме богослужіння і таким саме чином, яким відправлялось у день Пасхи, з незначними змінами повторюється кожен день.
Завершується святкування Світлої седмиці в пасхальну суботу роздробленням після літургії та роздачею віруючим артосу — освяченого на Пасху хліба, який стояв увесь пасхальний тиждень перед іконостасом.